Skip to content Skip to footer

Çocuk ve Zeytinyağı

Biz Saf Toprak olarak çocuk zeytinyağı adı altında üretim yapmıyoruz. Çocuklar için olsun, büyükler için olsun zeytinin zeytinyağı olma sürecinde değişen bir şey olmuyor. İlkemiz “ doğru yemeğe doğru zeytinyağı; doğru yaşa doğru zeytinyağı”

Teknik olarak bebekler, çocuklar büyüklerle aynı ürünleri tüketebilirler. Ancak anne sütünden yemek yemeye yavaş geciş yapan çocukların tatlı süt sonrası başka gıdalara, zeytinyağının acılığına yakıcılığına alışması için doğru ürün seçilmesi gerek elbette.

Geç ve de ailede hiç çocuk tecrübesi olmaksızın anne olmuş bir kadın ve de yemek yazarı olarak oğlum Lorenzo Deniz’in bu geçiş döneminin ne kadar zor olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Tecrübeli, tecrübesiz herkes için zor aslında.

O dönemde veganından homeopatına farklı pediatri ekollerinden doktorlarla kat ettim bu yolu. Doğrunun ne olduğunu bilmediğimden, farklı doğruları savunan doktorların ışığında kendi doğru yolumu oluşturmaya çalıştım. Sevgili kasabım Liberati’nin annesi Rita da sık başvurduğum kaynaklardandı.

Başka doktorlara danışsam da Fatebene hastanesinden Dr De Santis ana yolum oldu. Oğlum artık 9 yaşında. O günleri sağ salim atlattık. Anne olarak oğlumun sütten yemeğe geçiş döneminde kullandığım, zeytinyağını eksik etmediğim mamaları da paylaşmak istedim burada.

Öncelikle, üretici olmanın dışında zeytinyağının doğru kullanılması, kullanılması konusunda misyon sahibi olarak “çocuk zeytinyağı” meselesini doğru bulmuyorum.

Elebette üreticinin istediği şekilde ürününü pazarlama hakkı ve özgürlüğü var. Zeytinyağı kültürünün doğru iletişimle yaygınlaşmasına olan inancım, bu konudaki idealizmim üretici olarak pragmatizminden daha ağır basıyor. Zor yolu seçiyoruz. Daha uzun yoldan, doğru bildiğimizi anlatmayı…

Yorum Yaz

2000 TL üzeri alışverişinizde kargo bedava!

MAĞAZA