Skip to content Skip to footer

Yaşadığım ve oğlumu büyüttüğüm İtalya’da bebeklerin anne sütü ve/veya bebek devam sütüne ilaveten yemek başlamalarının salık verildiği yaş 5-6. ay…

Doktorumuz De Santis, dördüncü ayda “koca adam oldu ver armutu kemirsin” dedi. LD dört aylıkken biodinamik tarım ürünü, yumuşak, çeyrekten azıcık az armut dilimi kemirerek başladı yemekli hayatına. Yemekten ziyade yalamaktı aslında yaptığı. 5. ayda günde bir kez bebek maması yemeye başladı. Bu aşamada hayatına zeytinyağı da girdi.

İlk bir yıl tuz ve şeker ilave etmeye izin vermedi doktor. Bir yıl sonrasında da tuz ve şeker kullanmamayı ben tercih ettim.

Doktorumuz gluten karşıtı olmamasına rağmen makarna 1 yaşına doğru girdi Lorenzo Deniz’in hayatına . Öncesinde pirinç ve mısır nişastası, makarnadan önce de irmik unu kullandık.

İlk aylarda mutfağın temel taşı sebze suyu oldu.

Başlangıçta sebzeleri haşlayıp püre haline getiriyordum. Doktor sebze ve meyve püresi dedi ama nasıl yapmam gerektiğini söylemek aklına gelmemişti. Bir sohbetimiz sırasında canım kasabım Liberati’nin annesi Rita “öyle olmaz” dedi.

Havuç, pazı, kereviz karışımını haşlayarak bir sebze suyu hazırlamamı söyledi. Sonrasında da hep öyle yaptım.

Günlük sebze suyu, içinde haşlanan sebzeler…

Püreleri kendi başına kolayca yiyebildiği silikon kaşık, masada büyüklerle aynı hizada oturmasını sağlayan, hala kullandığımız  Stokke sandalye en büyük müttefikimiz oldu…

Sebze suyu içinde pişen sebzelere her zaman bir karbonhidrat eşlik etti.

Et, balık, tavuk 7. Ayda başladık. Her zaman iyisinden birkaç damla zeytinyağı ile.

Evde kullandığımız zeytinyağlarından pişen mamaya uygun olanı seçerek kullandım. Oğlum için ayrıca zeytinyağı almadım hiç. Baklagillere başladığında gövdeli yağları kullanmaktan çekinmedim. Doğru miktarda, yemeğin üzerinde baskın olmayacak şekilde, illa da tadarak kullandım zeytinyağını.

İki buçuk yaşında İtalya’nın en gövdeli zeytinyağlarından Decimi’yi tadıp, “yakıcı” diyecek kadar uzmanlaşmıştı…

Zeytinyağının acılığından, yakıcılığından ne kendiniz ne çocuğun için korkmayın. Doğru yağı, doğru yerde, doğru miktarda kullanmak zeytinyağının nimetlerinden daha doğru bir şekilde faydalanabilmenizi sağlayacak!

Bebek mamalarında öncelikle iyi bir sebze suyu hazırlamak gerek. Sebze suyunun başlıca ürünleri soğan, kereviz sapı, havuç… bu sebzeler kısa süre ve çok yüksek ısılara çıkmadan haşlanmalı. Özellikle havuçtaki beta karoten yüksek ısıda çabucak kaybolan besin değerlerinden…

Yorum Yaz

2000 TL üzeri alışverişinizde kargo bedava!

MAĞAZA