Skip to content Skip to footer

İzabella üzümü zamanı…

İzabella Vitis Lambrusca ailesinden Amerikalı bir üzüm. Dünyada şarap yapılan üzümlerin Vitis Vinifera ailesinden olması gerekiyor. Yoksa şarap diyemiyorsunuz, başka isimlerle satışa sunmanız gerekiyor.

Türkiye’de Lambrusca ailesinden Izabella üzümü kalın kabuğu, irice çekirdeği, mest eden kokusuyla yemek severleri cezbeden az bulunan, özel bir üzüm. Türkiye’deki anavatanı Karadeniz. Çok fazla bilinmese ve artık nesilleri tükense de Karadeniz zeytinden, narenciyeye, üzüme çok değerli yerel çeşitlere sahip. İzabella onlardan biri.

İzabella üzümünü sadece meyve olarak değil, kendine özgü kokusu ve lezzetiyle pilavdan et yemeklerine farklı tabaklarda da kullanabilirsiniz.

Bu sıra dışı üzümü çok kolay bir şekilde değerlendirebileceğiniz bir tarifimiz var…

Renkli etli biberlerden sarı, kırmızı, yeşil istediğiniz rengi alın. Çekirdeklerini çıkarıp iri dilimler halinde kesin. Fırın kağıdı serdiğiniz bir tepsiye atın. Biraz kapari, taze kekik, ançüez, izabella üzümü taneleri ve bol sarımsak ekleyip üzerlerine zeytinyağı gezdirin. Glutenle sorununuz yoksa fırına koymadan galeta unu serpebilirsiniz.

Renklerle oynayarak aynı renkte biber ve domates kullanabileceğiniz gibi karışık renklere de gidebilirsiniz…

Yorum Yaz

2000 TL üzeri alışverişinizde kargo bedava!

MAĞAZA