Skip to content Skip to footer

Çalış senin de olur kızartması ya da mısır gevrekli tavuk göğsü

Mısır gevrekli kızartmaların fotoğraflarına bakıp iç geçirdim yıllarca. Nedense zaten kıtır olan bir ürünü kızarttığımda yanarmış hissinde olduğumdan, fotoğrafta oluyor da ben yapsam yanacak der girişmezdim. Bir gün cesaretimi topladım ve…. Çalış senin de olur kızartması ortaya çıktı.

İnce dilimlenmiş tavuk göğsünü istediğiniz gibi marine edebilirsiniz. Ben sadece tuz, karabiberle kısaca yoğurdum eti.

Tavuğun gramajının dörtte biri kadar gevrek kullanabilirsiniz. Elinizde ekşi mayalı ekmekten, iri çekilmiş galeta unu varsa bir ölçek galeta unu da karıştırabilirsiniz. 400 gr tavuk için 75 gr gevrek 25 gr galeta unu gibi..

Kasabın incecik dilimlediği tavuk göğsünü orta kalınlıkta şeritler halinde kestim. Parçaların çok büyük olmamasına dikkat ettim, kızartma süresini kısa tutabilmek için.

Tavuk parçalarını önce beyaz undan geçiriyorsunuz, sonra çırpılmış yumurtaya buluyorsunuz ve ardından gevrekle kaplayıp kızartmaya…

Yağın 160 dereceyi geçmesine gerek yok. Çok fazla yağ kullanmanıza da gerek yok.

Tavada tavuk parçalarının yarısının yağa gömülmüş halde olmaları yeterli. Çok kızgın yağ istemiyoruz. Daha sonra tavuk parçalarını çevirmeyi kolaylaştırmak açısından tavayı sallayarak sıcak yağın etin üst yüzeyinin üzerine bulaşıp, kurutmasını sağlayabilirsiniz. Bu çok kolay bir rötuş ama tavada kızgın yağ olduğunu unutmadan, dikkatli yapın lütfen. Tavayı ileri geri hareket ettirerek sıcak yağın etin üzerinden geçip mühürlemesi istediğimiz. Sonra çevirmek çok daha kolay olacak!

Kızartma için kullandığınız yumurtanın içine istediğiniz baharatları, hardal, barbekü sos gibi malzemeler karıştırarak oynamayı deneyebilirsiniz. Biz sade, kızardıktan sonra maldon tuza banarak yemeyi seviyoruz!

Yorum Yaz

2000 TL üzeri alışverişinizde kargo bedava!

MAĞAZA